ELLENSBURG RODEO POSSE

2011 Jr. Rodeo Results

Tami Hauser Memorial Award- Ruby Mineer

Old Mill Country Store Award- Logan Bloxham

Mutton Busting
Placement 1 2 3 4 5 6 7 8
Name  Score

Sawyer Townsend (76)

K D Langton (74)

Andy Savage (72)

Cherish Gordon
(68)
Shianne Watts (63) Gus Smith (62)

Jaden Voshall (61)

Elijah Langton (59)


Calf Riding
Placement 1 2 3          
Name/ Score

Riley Savage (56)

Jonathon Charlton (53) Braidon Bach(48)    


Goat Tying
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
8 and Under JT Fenz  (11.93) Emmett Fenz  (12.34) Slade Alberg (16.56) Gus Smith (17.40) Mally Huffman (18.14) Cherish Gordon (28.42)
9 - 11 years Naomi Roghair (15.67) Annie Minor  (16.18) Crystal Griffin(16.52) Parson Gordon  (16.56) Madisen Granado (17.41) Josh Kukes (19.45)    
12 - 15 years Josey Shannon(15.80) Shyanne Tedford (19.14) Jordan Anderson (1.11.70)      
16 - 18 Years Ruby Mineer (13.66)          


Break-Away Roping
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
11 and Under

 

12 - 15 years Josey Shannon  (4.66) Nika Montgomery(7.35)  
16 - 18 years  


Steer Daubing
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
12 - 15 Years

 

         
16 - 18 Years Joleanne Spelts  (3.50)  


California Stake Race
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
8 and Under

JT Fenz (11.70)

Mally Huffman (15.57) Emmett Fenz (16.28) Gus Smith (19.74)  Kylie Sherman (21.63) Kayliana Blackmore (56.84)
9 - 11 years Alaina Burchak  (9.25)

Taynum Feddema  (9.90)

Josh Kukes  (10.50) Crystal Griffin (11.25) Madisen Granado (11.26) Sonja Kinzer (11.58) 
12 - 15 years Shyanne Tedford (8.57) Nika Montgomery (8.58) Jade Cotterill (8.77) Chad Walker (9.11) Josey Shannon (9.29) Brooklyn Burchak  (9.33)
16 - 18 Years Joleanne Spelts (9.35) Elena Larrabee (9.60) Mason Gordon (10.65) Ruby Mineer  (13.63)    


Pole Bending
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
8 and Under

JT Fenz  (33.30)

Emmett Fenz  (42.43) Kylie Sherman  (45.32)  Slade Alberg (2.19.56)    
9 - 11 years Annie Minor  (25.96) Alaina Burchak  (28.52) Madisen Granado (31.45) Naomi Roghair (31.62) Taynum Feddema (32.91) Kolten Udager  (34.07)
12 - 15 years Shyanne Tedford (22.94) Chad Walker  (24.88) Victoria Gibson (22.30) Logan Bloxham (26.28) Julia Wickerath  (28.30) Laura Johnson  (33.20)
16 - 18 Years Ruby Mineer  (27.81) Marisa Wickerath (26.78) Mason Gordon (33.65) Elena Larrabee (31.05) Joleanne Spelts (41.62)  


Flag Race
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
8 and Under

Gus Smith (41.68)

Slade Alberg  (1.25.53)
9 - 11 years

Taynum Feddema (16.63)

Annie Minor  (21.89)

Madisen Granado (26.16) Jordon Alberg (46.74) Bo Roghair  (61.59) Jonathon Charlton (1.13.81)
12 - 15 years Nika Montgomery (11.08) Serene Gordon  (15.14) Laura Johnson (16.71) Julia Wickerath (21.54) Jade Cotterill (29.97)  
16 - 18 Years Joleanne Spelts (15.46) Ruby Mineer  (15.68) Elena Larrabee (39.48)


Barrel Race
Class Placement 1 2 3 4 5 6    
8 and Under

JT Fenz  (25.43)

Mally Huffman (33.43)  Emmett Fenz (38.12) Gus Smith (39.50) Kylie Sherman (40.05) Hunter Hollinger (59.27)
9 - 11 years

Annie Minor  (21.05)

Alaina Burchak  (21.19)

 Cayson Walker (22.92) Sonja Kinzer (23.85) Naomi Roghairr (24.50) Madisen Granado (25.34)
12 - 15 years Brooklyn Burchak (20.07) Josey Shannon (20.12) Chad Walker (21.87) Jade Cotterille (22.34)  Julia Wickerath (24.43) Shyanne Tedford (24.55)
16 - 18 Years Ruby Mineer (20.28)  Joleanne Spelts (20.41) Mason Gordon (21.63) Elena Larrabee  (22.44)